RADAN mocno wspiera produkcję respiratorów.

Firma z branży medycznej zauważyła że popyt na elementy przeznaczone do produkcji respiratorów wzrósł z 4000 tygodniowo do ponad 18000.


Specjaliści w Bolgers Engineering od ponad 40 lat produkują wysokiej jakości podzespoły i fabrykaty. Zapewniają kompleksowe rozwiązanie, w tym pełną produkcję kontraktową i usługę dostaw łańcuchowych dla wielu branż.

Specjaliści w Bolgers Engineering

Na początku pandemii koronawirusa skontaktował się z nimi ich wieloletni klient meczyczny, firma Medtronic – światowy lider w dziedzinie respiratorów w OIT. Już wcześniej produkowali komponenty do wysokowydajnych respiratorów -Puritan Bennett PB 840 firmy Medtronic w specjalnie wybudowanym zakładzie w Shannon w Irlandii. Respiratory są przeznaczone głównie dla pacjentów w stanie krytycznym, wymagających intensywnej opieki. Ze względu na rozprzestrzenianie się COVID-19 popyt podskoczył do wysokiego poziomu, zmuszając Medtronic do wyprodukowania 500 sztuk tygodniowo, co było jednoznaczne z zwiększeniem produkcji poszczególnych części.

Menadżer ds. Sprzedaży, Paul Collins, wyjaśnia, że musieli szybko zidentyfikować sposób przystosowania się do nowej sytuacji, tak aby móc zwiększyć moce produkcyjne. Zatrudniono 35 osób i wdrożono nowy schemat pracy. Dla nich stało się jasne, że oprogramowane RADAN firmy Hexagon Manufacturing Inteligence będzie odgrywało kluczową rolę w całym procesie określanym jako „duży skok”.

„Konstrukcja respiratorów i poszczególnych części nie uległa zmianie – ale wyzwaniem było zwiększenie produkcji o ponad 500 procent”.

„Używamy RADAN’a do programowania zarówno naszych pras krawędziowych firmy TRUMPF jak i wycinarek laserowych, więc mając ponad 18 000 komponentów tygodniowo do produkcji samych respiratorów, wiedzieliśmy że wykorzystanie materiału i optymalizacja programu będą kluczowe, aby sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu”.

„Nasi programiści zwykle pobierają model 3D lub rysunek DXF i importują go do RADAN’a, w celu przygotowania go do wycięcia na prasie  lub laserze, w zależności od grubości materiału i złożoności profilu. Następnie za pomocą nestingu  programują maszynę, tak jaby jaknajlepiej wykorzystać arkusz. Jest to niezwykle ważne, ponieważ najczęściej materiał stanowi największy procent kosztów pracy. Dlatego optymalizacja kosztów pomaga nam być konkurencyjnymi na rynku”.

Oprogramowanie RADAN pozwala na optymalizację komórek produkcyjnych, a także umożliwia profilowanie elementów z bardzo wąskimi tolerancjami +/- 0,2 mm. „Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre komponenty mają 14 zgięć na jednej część, bardzo szybko możemy zobaczyć dużą liczbę tolerancji, gdy wszystko jest składane na etapie montażu. Wszystko to musi być dokładnie wykonane na maszynie za pomocą lasera lub wykrawarki”.

optymalizacja komórek produkcyjnych

Zdolność Bolger Engineering do szybkiego przystosowania się w dobie kryzysu została doceniona przez lokalną grupę biznesową Shannon Chamber. CEO Helen Downes mówi: „To wyjątkowe osiągnięcie, firma zwiększyła wysiłki, aby odegrać swoją rolę w dostarczeniu bardzo istotnych urządzeń medycznych. Możliwość Bolgers’a do tak szybkiego reagowania na rosnące zaptrzebowanie pokazuje wartość rozbudowy linii produkcyjnych. Brawa dla całego zespołu”.

Przed COVID znaczna część działalności była związana z medycyną – reszta to produkty budowlane i konstrukcyjne, szafy i obudowy elektryczne oraz przemysł energetyczny.

„Pomogliśmy również wesprzeć jednego z naszych wieloletnich klientów w sektorze żywności i napojów, oferując produkt powiązany z Covid-19, szukał on rozwiązania do dostarczania ciepłej wody bez użycia rąk, więc 12 czerwca zwrócił się do nas z koncepcją i szybko zabraliśmy się do realizacji zadania tworząc prototyp w ciągu 72 godzin. Po zatwierdzeniu, zamówienie na 1000 jednostek zostało natychmiast przekazane dostawcy 24 czerwca, aby ułatwić otwarcie hoteli, restauracji i kawiarni w Irlandii 29 czerwca i tak samo otwarcie w Wielkiej Brytanii 4 lipca. Kluczowym czynnikiem w całej operacji pełnił RADAN„.


O firmie
Nazwa: Bolgers Engineering Ltd
Strona int.: www.bolgers.com
Biznes: Przemysł obróbki blach

Kluczowe korzyści

  • Zwiększenie produkcji z 4000 elementów tygodniowo do 18000.
  • Optymalizacja wykorzystania arkusza.
  • Profile elementów z bardzo wąskimi tolerancjami +/-0,2mm.