RADAN gwarantuje większe zyski wspomagając koncepcję Smart Factory.

Specjalista ds. konwersji samochodów dostawczych dostrzega znaczące zyski dzięki szybszym realizacjom dostaw podwykonawcy.


Potężne automatyczne rozwiązanie nestingu w oprogramowaniu RADAN CAD / CAM pozwala firmie świadczącej usługi podwykonawcy w zakresie obróbki blach na sprostanie wymaganiom w ramach wizji Smart Factory, w obszarze wykorzystania surowców.

Firma Alpha Manufacturing świadczy pełen zakres usług blacharskich w wielu sektorach przemysłu, w tym w motoryzacji, rolnictwie, opiece zdrowotnej, handlu detalicznym i elektronice. Firma została założona w 1989 roku specjalnie w celu wytwarzania produktów dla swojej siostrzanej firmy Bri-Stor Systems, która powstała sześć lat wcześniej. Bri-Stor specjalizuje się w konwersji lekkich pojazdów użytkowych, produkcji dopasowanych regałów wewnętrznych, wyposażenia dachowego, zasilania pokładowego i akcesoriów.

Firma Alpha Manufacturing

Bri-Stor i Alpha Manufacturing dzielą działkę o powierzchni 35 akrów w Hixon, w Staffordshire. Rozwiązania Bri-Stor obejmują działania od doradztwa i projektowania, aż po produkcję, instalację i malowanie wykańczające. Klienci, którym świadczone są usługi dysponują flotą złożoną z kilku do ponad setki pojazdów, oraz obejmują wiele dobrze znanych w Wielkiej Brytanii marek.

Produkty modułowe do standardowych konwersji obejmują opcje zaprojektowane dla określonych sektorów, podczas gdy rozwiązania na zamówienie tworzą zestawy, które są w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb floty klienta. Na przykład gama Vantage to innowacyjny system przechowywania, który maksymalizuje przestrzeń użytkową w furgonetce. W przeciwieństwie do większości systemów regałów wewnętrznych, ma on asymetryczną konstrukcję, która pozwala na przechowywanie do trzech razy więcej narzędzi lub materiałów.

Zanim podjęto decyzję o zbudowaniu własnego ramienia produkcyjnego w Alpha Manufacturing, Bri-Stor zlecał produkcję elementów z blachy firmom zewnętrznym. Menedżer ds. Marketingu w Alpha, Chris Kidney, powiedział nam że: „Początkowo zajmowaliśmy się produkcją podzespołów do furgonetek wyłącznie dla Bri-Stor, ale szybko rozwijaliśmy nasze możliwości i obecnie dysponujemy dużym portfolio prac podwykonawczych, które w znacznym stopniu przewyższają produkcję dla Bri-Stor”.

Niezwykle ważne jest to, aby części były bardzo precyzyjnie wykonane, często dokładność musi mieścić się w zakresie +/- 0,2. Wszystkie komponenty zatem, dla obu obszarów działalności Alpha, przechodzą przez dedykowane oprogramowanie CAD / CAM do obróbki blach – RADAN firmy Hexagon Manufacturing Intelligence.

 dokładność musi mieścić się w zakresie +/- 0,2

Proces rozpoczyna się od cięcia laserowego i wykrawania na obrabiarkach CNC firmy Trumpf, Bystronic i Pullmax zaprogramowanych za pomocą ścieżek i zagnieżdżeń narzędzi RADAN, a w następnej kolejności przechodzi do hali produkcyjnej w celu zginania, obróbki, spawania, malowania proszkowego i montażu.

„Naszym największym wyzwaniem było dotrzymywanie terminów dostaw do klientów, co udało się dzięki oprogramowaniu RADAN, zapewniającym możliwość szybkiego programowania oraz nesting całości komponentów dla poszczególnych kompletów w tym samym procesie produkcyjnym.”

Zespół programistów, składający się z trzech pełnoetatowych pracowników, w pełni wykorzystuje potężną funkcjonalność nestingu dostępną w RADAN, analizując rzeczywisty kształt, materiał i grubość wszystkich komponentów w partii, automatycznie je oddzielając i sortując, aby do produkcji trafiły optymalnie rozłożone elementy, przy zachowaniu wysokiego stopnia wykorzystania materiału, zarówno pełnych arkuszy, jak i większych ścinków. „Ponieważ nie ma ograniczeń co do nestingu elementów o różnych rozmiarach i kształtach na różnych materiałach i grubościach, zapewnia to znaczne oszczędności materiału i poprawia wydajność maszyny”.

Przygotowane elemnty trafiają następnie do jednej z dwóch maszyn Alpha – kombinacja lasera Trumpf TruPunch 6000 i wykrawarka Trumpf S12 – których wydajność i oszczędnoś czasu pracy,  dodatkowo wzrasta, dzięki współpracy z automatycznym systemem magazynowania Stopa. Cały system Stopa przebiega obecnie 62 metry wzdłuż centrum fabryki i zawiera 230 palet, które mogą pomieścić łącznie około 600 ton blachy. System Zarządza procesem automatyzacji magazynowania zapasów i przemieszczania ich między maszynami, przy czym cała surowa blacha jest przechowywana w stosach i zarządzana automatycznie.

transport

Menedżer działu programistów Mark Clews opisuje całość procesu: „Na samym początku procesu nasz zespół projektowy otrzymuje rysunek z SolidWorks, który jest konwertowany na plik DXF, a następnie importowany do RADAN. Programiści otrzymują plik, który mówi im dokładnie, co i w jaki sposób należy zaprogramować. Następnie umieszczają zadania w harmonogramie… sortując elementy w oparciu o ich grubość. Ścieżki narzędzi są stosowane na etapie nestingu, aby zachować jakość i integralność części, jednocześnie optymalizując sekwencję skrawania, umożliwiając obrabiarce pełne wykorzystanie jej potencjału”.

Chris Kidney mówi: „Fakt, że mamy możliwość niezwykle szybkiego przetwarzania części, od wstępnego projektu do przygotowania ich na hali produkcyjnej do obróbki, ma znaczący wpływ na optymalizację czasu dostaw do Bri-Stor i klientów podwykonawców, co z kolei poprawia naszą rentowność.

„Obecnie dążymy do automatyzacji, wysokiej wydajności i precyzyjnie gospodarującej zasobami produkcji. Plan skupia się na wykorzystaniu zaawansowanej technologicznie automatyzacji maszyn do realizacji wizji „inteligentnej fabryki”. Aktualnie firma zainwestowała prawie 4 miliony funtów, aby zagwarantować Alpha pozycję jednej z najbardziej zaawansowanych technicznie fabryk w branży. System przechowywania Stopa jest tego główną częścią, a RADAN odgrywa w tym procesie kluczową rolę, dzięki szybkiemu, wydajnemu i automatycznemu nestingowi gwarantującemu precyzyjne  wykorzystanie arkuszy blachy.

„Naszym standardem jest procedura, zgodnie z którą każdy zagnieżdżony arkusz musi być wykorzystany w maksymalnym stopniu. Osiągamy to dzięki oprogramowaniu RADAN. ”


O firmie
Nazwa: Alpha Manufacturing
Strona int.: www.alphamanufacturing.co.uk
Działalność: Podwykonawca elementów blaszanych

Korzyści

  • Wyższe marże zysku.
  • Szybki proces programowania i wydajny nesting pozwala spełniać najwyższe wymagania klientów.
  • Maksymalne wykorzystanie potencjału obrabiarek.