System RADAN wprowadza producentów w Przemysł 4.0.

RADAN 2018 R1 zawiera wiele nowych i rozszerzonych funkcjonalności, które koncentrują się w szczególności na procesach inżynierii części.


Deweloperzy pracują obecnie nad rozdzieleniem RADAN’a na dwa odrębne aspekty: tradycyjny – tworzenie kodu NC do sterowania maszynami CNC oraz inżynierię części. Niewątpliwie jednak największą zmianą dotyczącą systemu RADAN będzie częstotliwość jego dostarczania, od wersji 2018 R1 bowiem, nowa wersja oprogramowania RADAN ukazywać się będzie dwa razy w roku.

Naszym celem jest jak najszybsze dostarczenie klientom najnowszych osiągnięć. Począwszy od wersji RADAN 2018 R1, klienci nie będą już pracować z oprogramowaniem, które ma więcej niż sześć miesięcy – mówi Olaf Körner, Product Manager w RADAN.

RADAN nie jest już tylko systemem CAM. Odgrywa ważną rolę w przygotowaniu producentów blach do pracy w dobie Przemysłu 4.0. Przykładem czego jest Radmanager, który przyjmuje informacje zwrotne z hali produkcyjnej dotyczące postępu cięcia. To ulepszone połączenie między działem produkcyjnym, a operacjami logistycznymi oznacza, że zarządzający magazynem i przetwarzaniem zamówień mogą natychmiast aktualizować kontrolę zapasów.

Radmanager

Radquote analizuje wszystkie aspekty, które mają wpływ na to, ile kosztuje zagięcie części m.in. ile zagięć jest wymaganych, ile razy należy obrócić część oraz czy jest potrzebny drugi operator, aby zapewnić dokładne obliczenie kosztów. Ponadto oblicza koszt całego złożenia 3D, nie jedynie poszczególnych części. Użytkownik może zobaczyć pełne drzewo złożenia i całkowity jego koszt.

Obliczanie kosztów zaginania, zarówno dla pojedynczych części, jak i kompletnych złożeń oraz przepływ informacji między halą produkcyjną, a Radmanagerem znacząco ułatwią nową generację produkcji blach w ramach połączonej infrastruktury fabrycznej.

Jeśli chodzi o ulepszone funkcje CAD/CAM, RADAN 2018 R1 biorąc pod uwagę rosnącą popularność automatycznego gięcia przedstawia innowacje w optymalizacji zderzaków. Usprawnione bazowanie części w prasie krawędziowej, czyni pozycjonowanie zderzaków bezpieczniejszym, oraz redukuje ilość ruchów zderzaków pomiędzy gięciami. Kolejnym udogodnieniem są domyślne widoki z przodu, boku oraz izometryczne, które projektant może błyskawicznie włączyć zarówno w Radbend jak i w RADAN 3D.

W nowej wersji RADAN 2018 R1 wprowadzono sześć nowości w wycinaniu:

 • Kreskowanie – użytkownik może dodać różnego rodzaju grawerkę do identyfikacji części. Może to być jakikolwiek kształt, np. kod kreskowy, tekst, lub numer, który jest następnie “kreskowany” w metalu z użyciem lasera;
 • Udoskonalony flycutting, gdzie maszyna nie zatrzymuje się przez całą operację zmniejsza czas cyklu;
 • Zoptymalizowano położenie wpalenia w mikropołączeniach;
 • Dodatkowe wsparcie automatycznego zaokrąglenia na narożach daje użytkownikowi większą kontrolę nad ich położeniem. Mogą być włączone dla jednej części dla innej już wyłączone, oraz można określić czy są na wewnętrznych lub zewnętrznych narożach;
 • Dzięki bliskiej współpracy z producentami wycinarek plazmowych CNC zwiększona została dokładność wycinania okrągłych otworów;
 • Dodatkowe oszczędności materiału zapewnić ma łamana linia odcinania arkusza.

Nowy system optymalizacji partii nestingów, który w znacznym stopniu usprawni wydajność, pozwalając na oszczędności w materiale rzędu 9% rocznie. Nowy algorytm dostarcza nowe podejście do optymalizacji zakresu nestingów. Oprogramowanie analizuje teraz cały przebieg nestingu i redukuje ilość wszystkich arkuszy.

Oprogramowanie analizuje cały przebieg nestingu

Do nowej wersji oprogramowania dodane zostały nowe funkcje do tworzenia odcięć arkusza na wykrawarce. Dzięki temu udoskonaleniu operatorzy będą mogli decydować dokładnie kiedy utworzą część a kiedy odpad.

Poniżej przedstawiono pojedyncze usprawnienia, które w połączeniu poprawią ogólną użyteczność oprogramowania RADAN CAD/CAM:

 • RADAN 2018 R1 w bardziej naturalny sposób pozwala na manewrowanie wokół części, oraz na wybieranie jej cech.
 • Wczytanie arkuszy w projekcie nestingu tylko jednym kliknięciem.
 • Usprawnienia w procesie zmiany programów z jednej maszyny na drugą, gdy zmienia się technologia cięcia, lub gdy zmienia się gaz. Co oznaczą, że będzie łatwiej wykonać program CNC na jedną maszynę a następnie na inną, nawet przy użyciu innego postprocesora.
 • System Teamviewer jest wbudowany w oprogramowanie, inżynierowie wsparcia technicznego mogą użyć tego systemu do zdalnej pomocy przy problemach technicznych.
 • Opcjonalny system do analiz pomaga deweloperom RADAN na zbiór informacji o tym w jaki sposób użytkownicy korzystają z oprogramowania, co pozwala zaspokoić potrzeby i wymagania przemysłu. Na przykład, pokazuje, które funkcje są najczęściej używane, a także sekwencje kliknięć, dzięki czemu mogą one być optymalizowane w przyszłości.