Designer oraz aktualizacje w najnowszej wersji RADAN 2020.1

Wraz z najnowszą wersją RADAN dostępny jest nowy specjalistyczny program CAD do przygotowywania plików CAM specjalnie dla blach.


Program RADAN Designer stanowi kluczową część rozwiązań CAD/CAM, przygotowuje części do gięcia, nestingu i cięcia. Od projektu modelu po naprawę i modyfikację części, RADAN Designer to najlepsze rozwiązanie CAD do przygotowywania geometrii do produkcji.

projektowanie radan designer

Mimo, iż moduł dostępny jest w RADAN 2020.1 obecni użytkownicy RADAN 3D mają możliwość bezpłatnego pobrania oprogramowania Designer. Menedżer Produktu Olaf Körner stwierdził, że RADAN Designer zawiera elastyczną bibliotekę materiałów oraz kilka metod kalkulacji do stworzenia poprawnego rozwinięcia. „Parametry rozwinięcia, takie jak naddatek przy zginaniu, mogą być kontrolowane niezależnie od geometrii, co prowadzi do dokładniejszych rozwinięć płaskich, dokładniejszego gięcia, a ostatecznie do wyższej jakości produktu.”

Główną innowacją w wersji RADAN 2020.1 jest proces nestingu. Olaf Körner opisuje nesting jako nieskończnie powtarzalny proces. „Operator po otrzymaniu listy części do wyprodukowania czyścił obszar roboczy po zakończonym poprzednim nestingu i odrazu rozpoczynał nowy, kończył, czyścił obszar roboczy i znowu rozpoczynał kolejny projekt.”

Nowa wersja oprogramowania RADAN 2020.1 zapewnia bardziej elastyczne i płynne podejście, umożliwiając ciągłe przemieszczanie części do kolejnych, dodatkowych nestingów, co jak mówi, prowadzi do lepszego wykorzystania maszyny i arkuszy. „To oznacza, że producenci mogą reagować na zmieniające się priorytety. W prosty sposób mogą dodać więcej części do projektu bez konieczności czyszczenia obszaru roboczego, dzięki czemu proces nestingu i produkcji przebiega bez zakłóceń.” 

W odpowiedzi na wzrastającą popularność wspólnego cięcia, oferta RADAN została rozszerzona o nowy algorytm Wspólnego Cięcia Siatki. „Zoptymalizowaliśmy sekwencję, tam, gdzie jest nesting podobnych części ułożonych na jednolitej siatce, aby najpierw wykonano wspólne cięcia linii, a następnie jeden przejazd wokół obwodu, zamiast zaczynać od zewnętrznych cięć. Jest to znacznie bardziej efektywny sposób pracy, zarówno w przypadku par części, jak i większych siatek. Ryzyko przekręcenia części jest znacznie zmniejszone, a gromadzenie ciepła jest bardziej przewidywalne.”

W module wykrawania dodano dodatkową kontrolę bezpieczeństwa w celu wykrycia pływającego odpadu. Wysoki poziom automatyzacji w połączeniu z założeniem nie pozostawiania niczego na maszynie, oznacza że programy stają się bardziej złożone. „Jeśli w sekwencji lub w zastosowanym oprzyrządowaniu coś się nie zgadza i może być przez to generowany pływający odpady, program RADAN 2020.1 teraz wyraźnie to podkreśli.”

W module Radtube zostały dodane cztery nowe funkcjonalności. Po pierwsze, dzięki informacjom, które coraz częściej pochodzą z systemów ERP, Radtube może teraz używać plików CSV, które przenoszą takie informacje jak: nazwa produktu, ilość i inne parametry, co eliminuje potrzebę ich ponownego wpisywania. Po drugie, dzięki kodowaniu części kolorami zapewniona jest ich szybsza identyfikacja. Część można zidentyfikować natychmiast po zakończeniu cięcia przez maszynę, dzięki czemu operator nie musi polegać na rozpoznaniu części po kształcie lub rozmiarze.

rozginanie elementów blaszanych

Pozostałe dwa elementy również są powiązane z identyfikacją. Jednym z nich jest ulepszone raportowanie, dzięki czemu dokumentacja przekazywana na halę produkcyjną zawiera koordynację kolorów.  Kolejnym elementem jest wprowadzenie prostej czcionki zamiast bardziej skomplikowanej TrueType do oznaczania tekstu i nadrukowywania części.

W poprzedniej wersji RADAN wprowadzono opcję importowania plików 3D do Radquote, przy czym musiały to być pojedyncze części. W wersji 2020.1 można dodawać dowolne złożenia. „Kompletne złożenie SolidWorks można po prostu przeciągnąć do programu Radquote, który następnie rozkłada wszystkie części arkusza blachy i oblicza czasy cyklu, aby przygotować dokładną wycenę.

Ulepszona obsługa rur i profili obejmuje możliwość skonfigurowania pełnej biblioteki kształtów do wycięcia – nie tylko tradycyjnych, takich jak przekroje prostokątne, profile okrągłe, dwuteowniki i ceowniki, ale także niestandardowe projekty. „Można je zdefiniować i zapisać w Radquote, jako gotowe szablony do ponownego użycia przy wycenie projektu.” Technologia nestingu i czasy nestingów są takie same dla rur i dla 2D, dlatego Radquote może zapewnić dokładny koszt dzięki wysokowydajnemu silnikowi do nestingów rur i profili.

Kolejnym ulepszoniem jest połączenie RADAN z WORKPLAN – inteligentne rozwiązanie do zarządzania projektami produktów grupy Hexagon, zarówno pod względem wycen, jak i nestingu. WORKPLAN wykorzystuje program Radquote do tworzenia wycen z kosztami materiałów i czasem produkcji. Oferuje również proste i wydajne rozwiązanie do zarządzania magazynem blach, w tym przyjmowanie/wydawanie zapasów, inwentaryzację, zarządzanie odpadami i identyfikację części. W połączeniu z modułem CAM w RADAN, raportowanie danych w WORKPLAN i odliczanie zużytych arkuszy jest bardziej czytelne.

Na koniec, program Radbend, dzięki automatyzacji niektórych etapów, lepiej poradzi sobie z programowaniem pras krawędziowych dla wielu maszyn. Tam, gdzie oprzyrządowanie jest kompatybilne, czas potrzebny na zmianę programu z jednej maszyny na drugą został skrócony o około 30%. Inne ulepszenia obejmują usprawniony przepływ pracy. „Przykładowo, w przypadku potencjalnej kolizji, Radbend nie tylko powiadomi o niej użytkownika, ale także pamięta jakie działania były podjęte podczas obliczania kolizji na alternatywnej prasie krawędziowej. Wszystko sprowadza się do szybszego osiągnięcia efektu końcowego.” 

Podsumowując, Olaf Körner podkreśla, że działanie RADAN-a zbliża do siebie wszystkie aspekty programowania. „Np. nesting 2D i dla rur ma bardzo podobne właściwości. Radquote staje się także popularny w wycenach rur jak w wycenach arkusza blachy. Niekończący się przepływ pracy w nestingu może być wykorzystywane także w Radtube jako rozwinięcia płaskie. To wszystko skraca czas przygotowywania wyceny do jednej piątej w porównaniu z tym co było dotychczas. ”

Chociaż należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów, ostatecznym rezultatem jest napędzanie procesów produkcyjnych w najbardziej wydajny i opłacalny sposób. RADAN łączy wszystko razem….”