Efektywna współpraca przy produkcji urządzeń do siłowni.

Współpraca Mazaka z RADAN, producentem wiodącego na rynku oprogramowania CAD/CAM, pozwoliła na zredukowanie czasu, jaki producent sprzętu do siłowni potrzebował na wyprodukowanie części do przyrządów z dwóch do połowy dnia.


Firma Watson Gym Equipment działa wyłącznie w branży fitness, dostarczając sprzęt siłowy dla wysokiej klasy siłowni, do treningów profesjonalnych sportowców i olimpijczyków. Składająca się z 40 pracowników, działająca na przestrzeni o łącznej powierzchni 3 700 metrów kwadratowych, firma dystrybuuje około 30 procent swoich produktów do Australii, kolejne 30 trafia do USA. Dwadzieścia pięć procent pozostaje w Wielkiej Brytanii (niektóre z nich zostają zakupione do najwyższej klasy domowych siłowni – na przykład klientem Watson Gym Equipment jest piłkarz John Terry),  reszta przeznaczona jest na rynek Europejski i Bliskiego Wschodu.

„Dzięki maszynie CNC do cięcia rur laserowych i specjalistycznemu oprogramowaniu od samego początku ich stosowania zauważyliśmy ogromną poprawę czasu i dokładności. Zaskakujące, jak łatwa w użyciu jest to technologia. Czułem się całkiem dobrze, wykonując podstawowe zadania po zaledwie jednym dniu szkolenia. Po kilku tygodniach pracy mogłem całkowicie swobodnie zarządzać całością”.

Simon Watson, dyrektor zarządzający

Oferta maszyn składająca się z około 200 maszyn dedykowana jest treningom, z użyciem ciężarków i obciążników, koncentrujących się na treningu beztlenowym (anaerobowym) w celu zwiększenia siły. Są one wykonane z blachy i profili stalowych o przekroju prostokątnym.

Simon Watson, dyrektor zarządzający, mówi, że partnerstwo między dostawcą obrabiarek CNC Mazak i oprogramowaniem CAD/CAM RADAN całkowicie zmieniło sposób, w jaki teraz wycinają profile stalowe.

Wszystko to odbywa się za pomocą wycinarki laserowej Mazak Fabri Gear 220 II przeznaczonej do cięcia i fazowania rur, wspieranej systemem Mazak FG-CAD / CAM (na bazie RADAN, Radtube). Przetwarza to najbardziej złożone kształty rur i profili w ułamku czasu potrzebnego podczas wykorzystania tradycyjnych metod.

„Wdrożony przez nas system zastąpił to, co robiliśmy ręcznie, a mianowicie przycinanie ośmiometrowej stalowej rury do długości wymaganej dla elementu na naszym urządzeniu, fazowanie i rozmieszczenie otworów”.

Inną ważną zaletą jest to, że zastosowanie laserowej wycinarki umożliwia tworzenie zakładek w taki sposób, aby aparat można było złożyć tylko w jeden sposób. „Stosujemy różnej wielkości wypustki i rozmieszczamy je niesymetrycznie, więc gdy spawacz dopasowuje elementy do siebie, musi znaleźć odpowiednio dopasowane części, co przypomina układankę, zarazem całkowicie eliminując błąd ludzki na etapie montażu”, mówi Simon Watson.

Oprogramowanie może również z łatwością zaprogramować procedurę usuwania rowków, co znacząco zwiększa wytrzymałość w łączeniach. „Wprowadzona technologia robi wszystko, co robiliśmy dotąd ręcznie… a nawet wiele więcej, na przykład zakładki. Wcześniej musieliśmy rysować zarówno zakładki, jak i szczeliny. Teraz zwyczajnie klikam tam, gdzie chcę zakładkę, wprowadzam odstęp wokół niej, a ona automatycznie wstawia szczelinę. Oprogramowanie jest naprawdę fenomenalne. To zdecydowanie zmieniło sposób, w jaki produkujemy, zautomatyzowaniu uległo około 80% ręcznej pracy spawaczy przy cięciu i przygotowaniu materiału”.

Kolejnym obszarem, który może zostać przyspieszony dzięki  napędzanej przez RADAN Radtube FG-CAD/CAM, jest redukowanie powtarzalnych procesów projektowych. Często elementy przekroju skrzyni, które projektuje Simon Watson są identyczne, z wyjątkiem miejsc w których dodawane są otwory … głównie w ramach ich maszyn treningowych. „Jedna strona może mieć liczne otwory,  druga natomiast żadnej. Zamiast zaznaczać to  dwukrotnie, rysuję otwory raz, tworzę lustrzane odbicie, przesyłam wszystko do FG-CAD/CAM i po prostu usuwam te otwory.”

Od kilku lat firma wykorzystuje już młyn Mazak, laser płaski i dwie tokarki do cięcia innych elementów. Jednak świadomość, ile czasu spawacze spędzili na ręcznym cięciu i obróbce profili, skłoniła zarząd do zrobienia następnego kroku i zainwestowania w laserową wycinarkę. „Oprócz tego, że cięcie samo w sobie jest czasochłonne, dużo czasu zabierała wymiana ostrzy i konserwacja pił. Ponadto, gdy stalowy profil jest cięty 20 razy ręcznie, niemożliwym jest uzyskanie wszystkich 20 elementów dokładnie tej samej długości.

Podsumowując, Simon Watson mówi: „Fabri Gear i RADAN FG-CAD/CAM sprawiają, że wszystko jest spójne i jednolite, oznacza to również, że ​​jeśli jakaś część wyprodukowanego urządzenia będzie wymagała wymiany, wiemy, że zamiennik będzie precyzyjnie dopasowany”.