Keltech specjalistą w elementach blaszanych.

RADAN odgrywa znaczącą rolę w produkcji pojemników na odpady medyczne, środki do dezynfekcji oraz obudowy akustyczne.


Specjalista od blach z Waterford wykorzystuje oprogramowanie RADAN do prototypowania i produkcji awaryjnych pojemników na odpady medyczne dla irlandzkiej służby zdrowia. Firma opracowała unikalną stację do dezynfekcji rąk, która może dozować 6000 dawek żelu, zanim konieczne jest kolejne uzupełnienie zbiornika.

Keltech specjalistą w dziedzinie produkcji elementów blaszanych

Firma Keltech jest ekspertem w trzech głównych sektorach przemysłu:

  • Zbiorniki hydrauliczne i paliwa;
  • Osłony dachowe i kabiny maszyn takich jak wózki widłowe;
  • Obudowy akustyczne dla energetyki.

„RADAN doskonale radzi sobie z optymalizacją każdego arkusza. Możemy dokładnie rozplanować rozkład elementów, jeśli potrzebujemy użyć większego półfabrykatu, aby dodać więcej komponentów, lub mniejszego, jeśli jest mniej części.”

Sean McNamara, Starszy inżynier ds. Projektów

Pomysł na pojemniki pojawił się po tym, jak jeden z klientów produkujących energię musiał zaopatrzeć zarówno NHS, jak i Irish Health Service Executive (HSE) w awaryjne generatory. „Byliśmy otwarci na produkcję obudowy akustycznej, aby zredukować hałas generatorów, jednakże zajmowało to tylko około 30 procent naszych możliwości produkcyjnych” – mówi kierownik ds. Rozwoju biznesu Seamus Lawlor.

„Dlatego zwróciliśmy się do HSE, aby zaoferować wsparcie w zakresie produkcji pojemników na odpady medyczne, ponieważ dysponowaliśmy odpowiednimi maszynami, oprogramowaniem RADAN oraz niezbędną wiedzę, aby szybko wykonać prototyp produktu zgodnie z wymaganą specyfikacją. Odpowiedź była niemal natychmiastowa… na pojemniki na całym świecie jest bardzo duże zapotrzebowanie, a ich pozyskanie jest niezwykle trudne.”

Prototyp powstał w siedem dni, a pierwsza partia produkcyjna opuściła maszyny CNC trzy dni później. Obecnie produkują około 500 sztuk tygodniowo z dwóch różnych materiałów, w zależności od konkretnego zastosowania; jedna to wersja ze stali nierdzewnej, a druga to stal miękka, malowana proszkowo.

pierwsza partia produkcyjna opuściła maszyny CNC trzy dni później

Każdy pojemnik składa się z kilkunastu oddzielnych komponentów. Starszy inżynier ds. Projektów, Sean McNamara, mówi, że firma kupuje znaczne ilości blachy i musi wykorzystać każdy jej element. „RADAN doskonale radzi sobie z optymalizacją każdego arkusza. Możemy dokładnie rozplanować rozkład elementów, jeśli potrzebujemy użyć większego półfabrykatu, aby dodać więcej komponentów, lub mniejszego, jeśli jest mniej części.”

Jednym z największych wyzwań był mechanizm otwierania i zamykania pokrywy, zdolność RADAN’a do szybkiej edycji ścieżek narzędzia i poprawy programów była kluczowa jeśli chodzi o cały proces.

System otwierania obsługiwany stopą pozwala na higieniczne otwieranie pojemnika. „Sama pokrywa po zamknięciu jest szczelna, co eliminuje możliwość kontaktu z skażonymi odpadami. Otwierane przednie drzwiczki pozwalają personelowi na łatwą zmianę worków, a użycie najnowocześniejszej błyszczącej farby proszkowej, która zapewnia łatwe czyszczenie daje dodatkowy komfort użytkowania i gwarancję że pojemniki wytrzymają od 10 do 15 lat.”

Keltech opracował dodatkowo produkt pozwalający na długoterminową walkę z koronawirusem. „Szybko stworzyliśmy prototyp urządzenia do odkażania rąk, które naszym zdaniem jest wyjątkowe ze względu na duży zbiornik.”

Seamus Lawlor podsumowuje: „Niskie koszty utrzymania dla sprzedawców detalicznych, nawet w obszarach intensywnie użytkowanych i odwiedzanych przez klientów całkowicie zmienia zasady gry w porównaniu z tradycyjnymi dozownikami dostępnymi na rynku. Wczesne opinie klientów są niezwykle mocne i pozytywne. Ruchliwe supermarkety o dużej liczbie odwiedzających napełniają zbiorniki dozowników tylko raz na dwa tygodnie.”

Kluczowe korzyści

  • Prototyp ukończony w siedem dni;
  • Proste programowanie zarówno wycinarki laserowej, jak i wykrawarki;
  • Szybka i łatwa edycja ścieżek narzędzi i programów.